Fotograf na Komunię - jak go wybrać? Ile kosztuje reportaż grupowy z Komunii i co zawiera pakiet od fotografa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa?

Fotograf na Pierwszą Komunię Świętą – co warto wiedzieć?

Jak wybrać fotografa na Pierwszą Komunię? Ile kosztuje reportaż grupowy z Komunii i co zawiera pakiet od fotografa? Jakie uprawnienia musi mieć fotograf na Komunię? Te i inne pytania pojawiają się w głowach rodziców tegorocznych dzieci pierwszokomunijnych. Przeczytaj i dowiedz się jak się zabrać za umawianie reportażu z Komunii, żeby poszło gładko.

Fotograf na komunię kraków, jak wybrac fotografa na komunię, reportaż z pierwszej komunii świętej, reportaż grupowy z komunii, ile kosztuje fotograf na komunię, reportaż indywidualny, sesja komunijna dla dziecka, bibice, zielonki, zabierzów, zdjęcia z komunii

Dopiero początek roku, a uczniowie klas trzecich już rozpoczynają przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Ale nie tylko oni – na pierwszych zebraniach spotykają się też rodzice trzecioklasistów. Trzeba ustalić sporo organizacyjnych rzeczy – godziny prób, ubrania, dekoracje.

No i jeszcze przydałby się fotograf, żeby to całe wydarzenie zapamiętać. Jak i kiedy się do tego zabrać?

Reportaż z Pierwszej Komunii Świętej – grupowy

Zdecydowana większość dzieci przystępuje do Pierwszej Komunii Świętej grupowo, najczęściej klasami ze szkoły. Takie wydarzenie obsługuje zazwyczaj jeden fotograf (lub zespół fotografów). W ciągu swojej pracy fotograf wykonuje zdjęcia grupowe i indywidualne portrety, uwiecznia wszystkie najważniejsze części ceremonii, a na końcu wykonuje zdjęcia grupowe lub klasowe. Warto się upewnić, że każde dziecko otrzyma od fotografa jakąś ilość zdjęć, których jest głównym bohaterem.

Ponieważ fotograf jest jeden rodzice muszą się zgodzić na jakiś pakiet lub ustalić z fotografem elastyczne pakiety. Każda rodzina może mieć inne oczekiwania i budżet na zdjęcia, więc warto zapytać o możliwość wyboru pakietu.

Szukasz fotografa na Komunię w Krakowie lub okolicach? Oferta reportaż z Pierwszej Komunii

Reportaż z Pierwszej Komunii Świętej – indywidualny

Czy można zatrudnić fotografa na indywidualny reportaż z Komunii grupowej? Zwykle nie ma takiej możliwości, chociaż czasami się udaje. O tym, że Komunię obsługuję jedna firma mogą zadecydować rodzice, ksiądz z parafii lub sam główny fotograf. Są ku temu ważne powody: wielu fotografów może bardzo przeszkadzać dzieciom, księdzu i sobie nawzajem. Prywatnie można wtedy zamówić swojego fotografa na przygotowania, przyjęcie i sesję rodzinną po ceremonii

Najczęściej nie ma możliwości wykonać indywidualnego reportażu z Komunii grupowej. Zbyt wielu fotografów może bardzo przeszkadzać dzieciom, księdzu i sobie nawzajem.

Indywidualny reportaż z Pierwszej Komunii Świętej można wykonać podczas indywidualnej ceremonii. Wtedy, podobnie jak podczas Chrztu Świętego, rodzice sami decydują o fotografie. W takim przypadku fotograf może być obecny również w domu podczas przygotowań i na przyjęciu dla rodziny.

O możliwość przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej na indywidualnej ceremonii należy pytać bezpośrednio w swojej parafii.

Fotograf na komunię kraków, jak wybrac fotografa na komunię, reportaż z pierwszej komunii świętej, reportaż grupowy z komunii, ile kosztuje fotograf na komunię, reportaż indywidualny, sesja komunijna dla dziecka, bibice, zielonki, zabierzów, zdjęcia z komunii

Co oferuje fotograf na Komunię?

Jest ogromna ilość możliwości jeśli chodzi o pakiety. Warto dobrze ustalić z rodzicami czego oczekują i jaki chcą przeznaczyć budżet, bo reportaż z Komunii i zawartość pakietu można ustalać praktycznie dowolnie: od kupowania pojedynczych odbitek do pakietów z pięknymi, całkowicie personalizowanymi albumami dla najbliższej i dalszej rodziny. Przykładowy pakiety fotografa na Pierwszą Komunię może zawierać:

  • samodzielny wybór zdjęć (każdy decyduje które, ile i za jaką kwotę kupuje)
  • kilka – kilkanaście zdjęć wydrukowanych w białej teczce
  • kilka – kilkanaście zdjęć naszego dziecka + galeria online z wszystkimi zdjęciami z ceremonii
  • kilkadziesiąt zdjęć wydrukowanych w ozdobnym pudełku + pendrive z wszystkimi zdjęciami z ceremonii
  • zdjęcia z ceremonii z naszym dzieckiem oprawione w elegancki album

… lub dowolne kombinacje powyższych i innych składowych. Niektórzy rodzice życzą sobie symboliczną pamiątkę, a inni chcieliby obszerny reportaż oddany w pięknej oprawie, by jak najlepiej zapamiętać ten dzień.

Najważniejsze w ustalaniu tych pakietów jest jasno dać znać fotografowi czego oczekują rodzice 🙂

Ile kosztuje fotograf na Pierwszą Komunię?

O cenie tych pakietów decyduje sporo czynników, ale przede wszystkim czas poświęcony przez fotografa na wykonanie zlecenia i oczywiście cena produktów (wydruków, pendrivów, albumów). Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, tak samo jak zgadnąć ile kosztuje zorganizowanie Komunii w ogóle. Każdorazowo reportaż jest wyceniany indywidualnie, żeby dobrać wszystkie czynniki pod wizję rodziców.

Zapytaj o wycenę reportażu

Kiedy zarezerwować fotografa na Pierwszą Komunię?

Pierwsze zapytania o ofertę spływają do fotografów wraz z rozpoczęciem prób (i zebrań dla rodziców) już jesienią. Nie warto zostawiać tego tematu na ostatnią chwilę, ponieważ wiosną większość fotografów ma już zajęte wszystkie majowe terminy. Aby mieć wybór wśród fajnych ofert różnych fotografów z doświadczeniem na pewno warto zacząć szukać wcześniej.

Sesja komunijna dla dziecka

Oprócz reportażu z ceremonii można stworzyć dla swojego dziecka również indywidualną pamiątkę w formie sesji komunijnej. Taka sesja może mieć różne formy: sesji dziecięcej, sesji rodzinnej czy reportażu z przyjęcia komunijnego. Ponieważ weekendy majowe są bardzo oblegane w kalendarzach fotografów na komunijny plener można umówić się w ciągu tygodnia. W trakcie Białego Tygodnia nie ma też zwykle żadnych ograniczeń co do fotografowania w kościele, można więc stworzyć dodatkowe ujęcia z uczestnictwa w Mszy Świętej oraz momentu przyjmowania Komunii.

Termin sesji warto zarezerwować z wyprzedzeniem – maj jest bardzo gorącym okresem dla fotografów rodzinnych nawet pomijając Komunie. Ponieważ robi się wtedy ciepło i kwitnąco zaczynają się sesje rodzinne w plenerach. Sprawdź jaka jest moja oferta sesji komunijnych i kalendarz

Jeśli zależy Ci na konkretnym terminie sesji zarezerwuj go z wyprzedzeniem. Maj jest bardzo pracowitym miesiącem dla fotografów i terminy kończą się szybko

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę wybierając fotografa?

Fotograf na Pierwszą Komunię Świętą powinien ukończyć kurs liturgiczny i legitymować się zezwoleniem z Kurii. Bez tego ksiądz proboszcz może nie wyrazić zgody na jego pracę w kościele.

Bardzo ważne jest podejście fotografa podczas ustalania umowy. Jego zaangażowanie lub brak wiele mówi o tym jak podejdzie do zlecenia. Piękne zdjęcia są oczywiście ważne, ale ważne jest również aby te zdjęcia otrzymać terminowo i zgodnie z ustaleniami. Warto zwrócić uwagę, aby termin oddania zdjęć mieścił się w roku szkolnym.

Przed wyborem fotografa sprawdź jego portfolio z pracy w kościołach (z reportażu z Komunii i Chrztu Świętego). Nie zdziw się brakiem lub małą ilością zdjęć grupowych – aby udostępnić zdjęcia z Komunii grupowej trzeba uzyskać zgodę na publikację od wszystkich rodziców. Fotograf, którego wybierzesz również ma zawsze obowiązek zapytać Cię o zgodę zanim opublikuje zdjęcie Twojego dziecka.

Fotograf na komunię kraków, jak wybrac fotografa na komunię, reportaż z pierwszej komunii świętej, reportaż grupowy z komunii, ile kosztuje fotograf na komunię, reportaż indywidualny, sesja komunijna dla dziecka, bibice, zielonki, zabierzów, zdjęcia z komunii

Fotograf na Komunię – podsumowanie

Wybór fotografa może wydawać się trudny, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wielu wykonawców, opcji pakietów i życzenia innych rodziców. Warto zacząć od porządnej rozmowy na zebraniu i konkretnego maila z zapytaniem, a oferty fotografów będzie łatwo porównać pod kątem tego na czym nam zależy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *